آموزش نصب داکت و اصول داکت کشی

آموزش نصب داکت و اصول داکت کشی

چکیده‌ای از مطالب

تا امروز افراد زیادی از ما سوال پرسیده‌اند که به صورت دقیق، پروسه نصب داکت به چه عواملی بستگی داشته و چگونه دنبال می‌شود؟ داکت به کانالی پلاستیکی یا چوبی و حتی فلزی گفته می‌شود که یک محیط ایمن برای عبور کابل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

شرکت جنرال کنترل سوپیتا پیشرو در صنعت برق و تجهیزات شبکه.

این محصول دسته بندی‌های زیادی داشته و در پروژه‌های عمرانی و ساختمان‌سازی به کار می‌رود. به خاطر داشته باشید که داکت‌ها لزوما باید روی سطوحی همچون کف و سقف و دیوار نصب شوند. امروز ما قصد داریم تا روند نصب داکت را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد داکت با ما همراه شوید.

ابزار لازم برای نصب داکت

بیایید کارمان را با بررسی ابزارهای مورد نیاز در جهت دنبال کردن پروسه نصب داکت شروع کنیم. کارشناسان برای نصب مدل‌ها و ساختار‌های مختلف بعد از خرید ترانکینگ یا داکت، باید یک سری تجهیزات ویژه را نیز به کار گیرند. این تجهیزات هم برای تامین محیط مورد نیاز داکت مورد استفاده قرار می‌گیرند و هم برای نصب آن کاربرد دارند. در لیست زیر، شما می‌توانید چند مورد از متداول‌ترین ابزارهای به کار رفته در این پروسه را مشاهده کنید.

 • انواع پیچ گوشتی
 • دریل و مته
 • انواع چکش
 • تجهیزات ایمنی همچون دستکش و عینک
 • متر و رولپلاک
 • پیچ‌های دو سو و چهار سو
 • اَره و کاتر برای ایجاد برش
 • مداد یا ماژیک برای علامت زدن

به خاطر داشته باشید که استفاده از تجهیزاتی همچون دستکش و عینک‌های ایمنی در همه پروژه‌ها ضروری نیست. اگر شما قصد برش داکت یا استفاده از تجهیزات مهندسی سنگین را ندارید، می‌توانید این موارد را به کار نگیرید.

محل مناسب برای نصب داکت

محل مناسب برای نصب داکت را با خواندن این مقاله از شرکت جنرال کنترل سوپیتا پیدا کنید.

بهترین محل برای نصب داکت کدام است؟ پاسخ به این سوال خیلی راحت نیست! متغیرهای نسبتا زیادی هستند که می‌توانند پروسه نصب انواع داکت را تحت تاثیر خود قرار دهند. نقشه ساختمان، ویژگی‌های آن و نیازهایش از جمله متغیرهای مهمی به حساب می آیند که موقعیت مناسب برای نصب انواع داکت را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. در برخی از پروژه‌ها، شما باید داکت‌های موجود را در کف و گوشه دیوار نصب کنید. این در حالی است که برخی از پروژه‌ها کاربران را وادار می‌کنند تا داکت را از روی دیوار رد کنند. حتی مشاهده شده که برخی از مدل‌های داکت روی سقف هم نصب شده‌اند!

پس، برای نصب مدل‌های مختلف داکت در بهترین حالت ممکن، شما باید بر اساس نیازهای پروژه و نوع ساختمان و اتاق تصمیم بگیرید. عدم توجه به این مسئله نه تنها مشکلات جدی را برای شما ایجاد می‌کند، بلکه می‌تواند میزان سیم مصرف و مقاومت مدار را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. این مسئله در نهایت باعث کاهش کیفیت سیم‌کشی برق ساختمان و ایجاد مشکلات متعددی برای آن خواهد شد.

نکات مهم داکت کشی

البته که برای نصب داکت یا داکت کشی، شما باید به یک سری نکات خاص هم توجه کنید. هر کدام از این نکات، به نحوی خاص پروسه داکت کشی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

اولین نکته به نوع داکت اشاره دارد. این محصولات در دسته بندی‌های خاصی همچون ساده، پارتیشن‌دار، شیاردار، داکت قرنیزی و کف خواب روانه بازار می‌شوند. شما می‌توانید بر اساس نیازهای خود بهترین محصول را به کار گیرید.

برای داکت‌کشی، شما باید اندازه سیم‌های مورد نیاز را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید و بر همان اساس هم طول داکت را انتخاب کنید. به همراه داشتن یک کاتر یا اره برای ایجاد برش در داکت، به شما اجازه می‌دهد تا قسمت‌های اضافی این محصول را حذف نمایید.

موقعیت نصب داکت آخرین نکته‌ای است که شما باید آن را مد نظر خود قرار دهید. کارشناسان می‌توانند داکت را در موقعیت‌های متنوعی نصب کنند اما از آنجایی که داکت‌ها روکار نصب می‌شوند، شما باید موقعیتی را انتخاب کنید که برای ساختمان از نظر زیبایی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

آموزش داکت کشی و نصب داکت

آموزش نصب داکت

روند نصب داکت، چندین مرحله ساده را در خود جای داده است. در لیست زیر، شما می‌توانید این مراحل پر اهمیت را مشاهده نمایید.

 1. انتخاب مسیر: شما باید بر اساس پلان سیم کشی برق، مسیر داکت‌کشی خود را طراحی کنید.
 2. جدا سازی درب داکت از مجرا: در این مرحله شما باید درب را از روی داکت بردارید تا بتوانید آن را نصب کنید.
 3. سوراخ کاری: شما باید در موقعیت‌های علامت‌گذاری شده، سوراخ ایجاد کنید تا بتوانید پیچ‌های داکت را سفت نمایید.
 4. نصب داکت: در این مرحله، شما با استفاده از پیچ‌های موجود، در موقعیت‌های علامت‌گذاری شده داکت را نصب می‌کنید.

قیمت و خرید انواع داکت

قبل از اقدام برای نصب داکت، کارشناسان باید نسبت به تهیه تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز اقدام نمایند. به نظر شما، قیمت انواع داکت چقدر است؟ هزینه‌ای که شما باید برای خرید یا نصب داکت پرداخت کنید، ثابت نیست. عوامل و فاکتورهای زیادی هستند که می‌توانند قیمت داکت را تحت تاثیر خود قرار دهند. متاسفانه وضعیت ناپایدار اقتصادی ایران باعث شده تا محاسبه قیمت به صورت عمومی، کمی دشوار شود. از همین رو، شما می‌توانید به متغیرهایی که در این زمینه تاثیر گذار هستند، توجه داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید تستر شبکه

اولین عامل، به جنس داکت اشاره دارد. پلاستیک یکی از بهترین متریال اولیه‌ای به حساب می‌آید که در طراحی و ساخت انواع داکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. داکت‌های پلاستیکی نه تنها طول عمر زیادی دارند، بلکه در دسته بندی‌ها و زیر شاخه‌های متنوعی هم به فروش می‌رسند. مسلما استفاده از داکت‌های چوبی و فلزی، می‌تواند هزینه پروژه را افزایش دهد و همین مسئله هم باعث شده تا کاربران به استفاده از آن‌ها علاقه‌ای نشان ندهند.

قیمت و خرید انواع داکت

برندهای سازنده و وضعیت اقتصادی ایران، دومین عاملی هستند که می‌توانند هزینه نصب داکت را تحت تاثیر خود قرار دهند. امروزه برندهای زیادی در سراسر ایران نسبت به ساخت و طراحی انواع داکت فعالیت می‌نمایند. مسلما برندهایی که مواد اولیه خوبی را به کار می‌گیرند، قیمت محصولاتشان بالاتر است.

در نهایت، برای خرید یا نصب داکت، شما باید به دنبال استفاده از خدمات بهترین فروشگاه‌های ایرانی فعال در این زمینه باشید. فروشندگان درصدهای سود متنوعی را روی انواع داکت اعمال می‌نمایند. برای خرید این محصول در بهترین حالت ممکن، بهتر است کمی وقت خود را صرف یافتن بهترین مراکز فروشنده بکنید. با خرید داکت سوپیتا از شرکت جنرال کنترل و ثبت درخواست نصب داکت از طریق بهترین تیم‌های فعال در این زمینه، شما می‌توانید هم پروژه را به صورت ایمن به اتمام برسانید و هم هزینه‌های مورد نیاز خود را کاهش دهید.

پیشنهاد جنرال کنترل

همان‌طور که در این صفحه مشاهده کردید، نصب داکت می‌تواند مراحل مختلفی داشته باشد. کارشناسان برای دنبال کردن این روند باید دوره‌های برق‌کشی و سیم‌کشی ساختمان را با موفقیت طی کنند. امروزه مدل‌های زیادی از انواع داکت در بازار موجود بوده و هر کدام از این مدل‌های محصول هم یک‌سری ویژگی‌های خاص را در خود جای داده‌اند. اگر شما هم به دنبال داکت کشی در بهترین حالت ممکن هستید، لزوما باید خدمات بهترین تیم‌های ایرانی فعال در زمینه عرضه این محصول را به کار گیرید. عدم توجه به این مسئله، روند اجرای پروژه را با مشکلات متعددی مواجه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *