انواع داکت

آشنایی با انواع داکت و کاربردهای آن

چکیده‌ای از مطالب

کابل‌های مورد استفاده در کابل‌کشی‌ها همواره در معرض آسیب‌دیدگی قرار دارند از این رو در جهت حفاظت از آن‌ها، کانال‌هایی به‌نام داکت طراحی و عرضه شده است. داکت‌ها علاوه‌بر حفاظت از کابل‌ها می‌توانند با پوشاندن بی‌نظمی سیم‌ها، به کابل کشی نمای زیبایی ببخشند. با توجه به اینکه اطلاعات محدودی در خصوص داکت‌ها وجود دارد، این مقاله به‌معرفی انواع داکت و کاربردهای آن پرداخته است.

داکت چیست؟

قبل از پرداختن به خرید داکت سوپیتا با قیمت مناسب، بهتر است معرفی اجمالی از داک صورت گیرد. در سیم‌کشی‌ها اصولا از تعداد زیادی کابل و سیم با ابعاد مختلفی استفاده می‌شود. وجود این کابل‌ها همواره خطر آفرین است زیرا آسیب‌دیدگی آنها با آتش‌سوزی و یا خطر برق‌گرفتگی همراه است. از طرف دیگر عدم نظم حاکم بر این کابل‌ها ظاهری نامناسب ایجاد می‌کند. از این رو پوشاندن کابل‌کشی‌ها از گذشته تا به امروز دغدغه متخصصان این امر بوده است. داکت یکی از تجهیزاتی است که برای پوشش‌دهی کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است داکت برای استفاده داخلی طراحی شده است به‌همین‌دلیل خاصیت ضد‌آب ندارد. بنابراین برای استفاده از آن در محیط بیرون از خانه بهتر است سیم‌ها قبل از جایگذاری در داکت در یک لوله مخروطی قرار داده شوند.

کاربرد داکت‌ها

داکت‌ها دارای کاربرد گسترده‌ای هستند اما اصولا از داکت‌های برق برای مقاصد زیر استفاده می‌شود:

 • به‌منظور ممانعت از آسیب‌دیدگی کابل و سیم‌ها
 • نظم و زیبایی بخشیدن به کابل‌کشی
 • ممانعت از بروز خطراتی همچون برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی

داکت‌ها عمر طولانی دارند و این امر می‌تواند تضمین کننده سلامت سیم‌کشی‌ها تا سال‌های طولانی باشد. از طرف دیگر تنوع در انواع داکت‌ها موجب گستردگی کاربردهای آنها شده است.

آشنایی با انواع داکت

 1. داکت شیار‌دار

در جهت بررسی انواع داکت‌ها به بررسی داکت کف‌خواب می‌پردازیم. داکت کف‌خواب برای کابل‌کشی‌هایی که قرار است بر روی سطح‌زمین انجام شوند کارایی دارد. این داکت‌ها بر روی سطح زمین قرار می‌گیرند بنابراین می‌توان تمام سیم‌های ساختمان را از آن عبور دارد. لازم به ذکر است انواع مختلفی از این داکت‌ها در بازار یافت می‌شود که سطح کیفی آنها با یکدیگر متفاوت است از این رو در انتخاب داکت کف خواب باید به موارد زیر دقت ویژه‌ای شود:

پیشنهاد ویژه‌ی جنرال کنترل: خرید ترانکینگ سوپیتا

 •  داکت کف‌خواب

در جهت بررسی انواع داکت‌ها به بررسی داکت کف‌خواب می‌پردازیم. داکت کف‌خواب برای کابل‌کشی‌هایی که قرار است بر روی سطح‌زمین انجام شوند کارایی دارد. این داکت‌ها بر روی سطح زمین قرار می‌گیرند بنابراین می‌توان تمام سیم‌های ساختمان را از آن عبور دارد. لازم به ذکر است انواع مختلفی از این داکت‌ها در بازار یافت می‌شود که سطح کیفی آنها با یکدیگر متفاوت است از این رو در انتخاب داکت کف خواب باید به موارد زیر دقت ویژه‌ای شود:

 • قابلیت قفل شدن اولین نکته‌ای است که باید مورد‌توجه قرار گیرد. با توجه به اینکه داکت کف‌خواب در معرض برخورد اجسام مختلف قرار دارد احتمال باز شدن آن و بیرون‌زدگی کابل بسیار بالا است. از این رو به‌منظور کاهش خطرات احتمالی بهتر است از داکت‌هایی با قابلیت قفل‌شدگی استفاده شود.
 • همانگونه که گفته شد داکت‌های کف‌خواب در معرض برخورد اجسام قرار دارند. از طرف دیگر ممکن است به‌صورت ناخواسته افراد در حین عبور و مرور بر روی آن‌ها پا بگذارند. از این رو استحکام این داکت‌ها از موارد دیگری است که باید مورد‌توجه قرار گیرد. در‌واقع آن‌ها باید توان تحمل وزن افراد و یا برخورد ضربه را داشته باشند.
 • نکته‌ی دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد قابلیت رنگ‌پذیری این داکت‌ها است. با توجه به اینکه داکت‌های کف‌خواب در معرض دید قرار دارند بهتر است از داکت‌هایی که قابلیت رنگ‌شدن دارند، استفاده شود. این قابلیت به همخوان‌کردن رنگ داکت با محیط مورد استفاده کمک شایانی می‌کند.
 • داکت ساده

یکی دیگر از انواع داکت‌های موجود در بازار، داکت ساده است. این نوع از داکت نیز توانسته است بازار فروش بسیار خوبی را به خود اختصاص دهد. علت این محبوبیت وجود قابلیت‌هایی به شرح زیر است:

 • اولین حسن این داکت پهنای بالای آن است. پهنای بالای داکت علاوه بر پذیرا بودن تعداد بیشتر سیم و کابل منجر به کاهش نویز می‌شود زیرا می‌توان فضای داکت را تقسیم‌بندی کرد و سیم‌ها را تفکیک شده قرار داد.
 • ظاهر ساده این داکت‌ها منجر به کاهش قیمت آنها نسبت به سایر محصولات شده است. این در حالی است که داکت ساده از نظر عملکرد کاملا مشابه سایر داکت‌ها است و حتی حجم بیشتری از سیم‌ها را در خود جای می‌دهد.
 •  داکت پشت‌ چسب‌دار

یکی از کاربردی‌ترین داکت‌های موجود در بازار داکت پشت چسب‌دار است. این داکت، به علت تعبیه شدن چسب در پشت آن، قابلیت چسبیدن به تمامی اشیا را دارد. از نظر ظاهری این داکت‌ها بسیار ساده هستند و در برخی از مواقع می‌توان گفت ظاهری متفاوت از انواع داکت‌ها دارند. اما از نظر کارایی هیچ تفاوتی بین این داکت‌ها با داکت‌های دیگر وجود ندارد. همچنین درب آنها قابل قفل شدن است. از طرف دیگر استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارند.

اگر شماهم مایل به داشتن اطلاعات کاملی درمورد فیبر نوری هستید، به لینک قبل مراجعه کنید.

 •  داکت پارتیشن‌دار

یکی دیگر از انواع داکت‌ها، داکت پارتیشن‌دار است. از محاسن این داکت پارتیشن‌بندی فضای داخلی آن است. این امر به تفکیک سیم‌ها و در نتیجه کاهش نویز کابل‌ها کمک بسزایی می‌کند.

 • داکت قرنیزی

داکت قرنیزی از‌جمله داکت‌هایی است که برای فضای‌داخلی در‌ نظر گرفته شده‌است. شکل ظاهری این داکت‌ها موجب افزایش سازگاری آن‌ها با محیط اطراف شده است. از طرف دیگر این داکت‌ها مقاومت بالایی به عوامل محیطی دارند.

مهم‌ترین وظیفه‌ی داکت قرنیزی محافظت از کابل‌ها در برار وجود حشرات، گرد و غبار، صدمات ناشی از برخورد اشیاء و… می‌باشد.

انواع داکت بر‌اساس اندازه

داکت‌ها را بر اساس اندازه می‌توان در دسته‌های زیر قرار دارد:

شمارهابعاد (میلی متر)طول (متر)
یک10 در 102
یک و نیم10 در 152
دو20 در 202
دو و نیم20 در 252
سه30 در 302
سه و نیم35 در 452
چهار30در 402
پنج30 در 402
شش معمولی45 در 602
شش پایه بلند60 در 602
نه معمولی45 در 902
نه پایه بلند60 در 902

انتخاب داکت مناسب

بخش قبلی به معرفی خرید داکت با بهترین قیمت‌ها اختصاص داشت بنابراین هر فردی بر‌اساس نیاز خود می‌تواند اقدام به انتخاب بهترین نوع داکت کند. اما در انتخاب داکت‌ها توجه به نکات زیر الزامی است:

 • لازم است که داکت‌ها بر اساس حجم مورد نیاز انتخاب شوند. این امر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک می‌کند. به‌طور مثال برای حجم‌های کم بهتر است از داکت سایز کوچک استفاده شود.
 • اگر هدف از خرید داکت عبور سیم‌برق و تلفن است بهتر است جهت جلوگیری از نویز احتمالی از داکت‌های پارتیشن‌دار استفاده شود.
 • برای نصب ماژول‌ها لازم است که پریز برق نیز در‌نظر گرفته شود.

.

5 پاسخ

 1. سلام و درود، در خصوص قیمت داکت سوپیتا تماس بگیرین با من، قصد داریم عمده خرید کنم برای شرکتمون. من سایتتون رو دیدم محصولات اغلب کیفیت خوبی دارند، اگر به توافق برسیم، خیلی نیازم میشه محصولات و تجهیزات شبکه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *