تجهیزات رک

بررسی تجهیزات رک و کاربرد آن

چکیده‌ای از مطالب

در ادامه این مقاله می‌خواهیم به معرفی و بررسی تجهیزات و متعلقات رک و کاربردهای آن‌ها بپردازیم و شمارا در خصوص قیمت رک سوپیتا یا نحوه خرید آن راهنمایی‌هایی کنیم و مطالبی را در مورد این مدل محفظه ها ارائه دهیم. به عبارت دیگر می‌توان گفت در این محتوا می‌خواهیم به بررسی تجهیزات رک و متعلقات آن و کاربرد و مزایایی که دارند، بپردازیم و با این محصولات بیشتر آشنا شویم.

معرفی تجهیزات رک و کاربردهای آن ها

همان طور که می‌دانیم هر یک از شبکه‌های محلی دارای تجهیزات و قطعات متنوع و متفاوتی می‌باشند که این تجهیزات در محفظه‌ای به نام رک قرار می‌گیرند و هر کدام دارای ویژگی و کاربردهای مخصوص هستند. به عبارت دیگر می‌توان گفت تجهیزات رک و متعلقات مربوط به آن مانند ترانکینگ چیست بسیار متنوع می‌باشند و افراد برای استفاده از این محصولات می‌بایست با تجهیزات آن‌ها آشنا باشند تا از آن‌ها به شکل صحیح استفاده کنند.

در مورد بررسی و معرفی تجهیزات رک و کاربردهای آن‌ها می‌توانیم بگوییم که این محفظه دارای تجهیزات متنوع و مختلفی می‌باشد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. لذا می‌توان گفت رک علاوه بر محافظت از تجهیزات و متعلقات مربوط به خود مانند سرورها، تهویه مناسب را برای این تجهیزات به وجود می‌آورد تا از آسیب و مشکلات ناشی از گرمای آن‌ها جلوگیری کند. در ادامه با این تجهیزات و متعلقات بیشتر آشنا می‌شویم.

متعلقات رک، تجهیزات رک و کاربرد رک

پیشنهاد ویژه: خرید داکت سوپیتا از فروشگاه جنرال کنترل

همان طور که می‌دانیم همراه هر رک تجهیزات و متعلقاتی وجود دارد که از جمله متعلقات آن‌ها می‌توانیم به درب و فن رک، ریل و سینی رک، ال سی دی پنل، دماسنج رک و پاور ماژول اشاره کنیم که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی و فواید بسیار گسترده‌ای می‌باشند و با کنار هم قرار گرفتن، در کاربرد رک ها تاثیر می‌گذارند.

از مهم‌‌ترین تجهیزات رک نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • طبقه ثابت و متحرک رک،
 • فریم مانیتور،
 • فن و چرخ رک،
 • قفل ریتال پیچ و مهره،
 • کیس و لایت پنل،
 • نگهدارنده کابل،

مواردی که بیان کردیم از مهم‌ترین تجهیزات رک به شمار می‌روند؛ افراد می‌بایستی هنگام خرید محفظه، به این موارد توجه بسیاری داشته باشند و آن‌ها را با برترین کیفیت و برند خریداری کنند تا در مدت زمان طولانی از آن‌ها استفاده کنند. در قیمت ترانکینگ سوپیتا و خرید آن باید با توجه به وضعیت بازار اقدام نمود.

از آنجایی که رک‌ها دارای تجهیزات و تعلقات بسیاری می‌باشند، می‌دانیم که مزایا و کاربردهای آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. از اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربرد رک می‌توانیم به متمركز کردن شبکه‌ها و حفاظت و نگهداری از آن‌ها اشاره کنیم.

اما می‌‌توان گفت این محصول ویژگی‌های دیگری هم دارد که عبارت‌اند از تهویه مناسب برای شبکه‌ها و جلوگیری از صدمات فیزیکی ناشی از گرما، استفاده از این نوع محصول برای جلوگیری از قطع شدن سرویس‌ها، افزایش طول عمر تجهیزات و قطعات، مدیریت و عیب یابی آسان شبکه‌ها و… .

خلاصه در این محتوا به بررسی و معرفی تجهیزات رک پرداختیم و مزایا و فواید این نوع محصولات را بیان کردیم تا افراد بتوانند برای سرویس‌دهی بهتر و محافظت از شبکه‌های خود از آن‌ها به خوبی استفاده کنند و از قابلیت‌هایشان بهره‌مند شوند.

انواع رک

در تجهیزات شبکه، برای نصب و مونتاژ تجهیزات و دستگاه‌های مختلف شبکه از رک استفاده می‌شود. برخی از انواع رک‌ها عبارتند از:

 1. رک‌های استاندارد : این نوع رک‌ها ابعاد استانداردی دارند و برای نصب تجهیزات متداول شبکه مانند سوئیچ‌ها، روترها، سرورها و تجهیزات ارتباطی استفاده می‌شوند.
 2. رک‌های تلفنی : برای نصب تجهیزات ارتباطی و سیستم‌های تلفنی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند PABX (تلفن‌سانترال) و تجهیزات مرتبط.
 3. رک‌های سرور: برای نصب و مونتاژ سرورها و تجهیزات مرتبط با سرورها استفاده می‌شوند. این رک‌ها معمولاً اندازه و ابعادی خاص برای جایگاه دقیق سرورها دارند.
 4. رک‌های شبکه : برای نصب تجهیزات شبکه مانند سوئیچ‌ها، پچ پنل‌ها، مودم‌ها و تجهیزات مرتبط با شبکه استفاده می‌شوند. طراحی آن‌ها برای سهولت در نصب و اتصال کابل‌ها و تجهیزات شبکه مهم است.
 5. رک‌های دیتا سنتر : برای استفاده در مراکز داده بزرگ و سرورهای پرسرعت طراحی شده‌اند و اغلب دارای قابلیت‌هایی مانند مدیریت حرارت و کابل‌ها، قفل‌های امنیتی و فضای بزرگ‌تری برای نصب تجهیزات هستند.
 6. رک‌های ایستایی (Static Racks) و رک‌های قابل حرکت (Mobile Racks): رک‌های ایستایی به طور ثابت نصب می‌شوند در حالی که رک‌های قابل حرکت دارای چرخ‌ها یا مکانیزم‌هایی برای حرکت و جابجایی راحت‌تر تجهیزات هستند.

هر نوع رک برای نیازهای خاصی طراحی شده و مناسب استفاده در شرایط و محیط‌های مختلف است. انتخاب رک مناسب بر اساس نوع تجهیزات و فضای موجودیت‌های شبکه به منظور بهره‌وری بیشتر و مدیریت بهتر تجهیزات بسیار حیاتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *