تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه چیست؟ شناخت انواع تجهیزات شبکه و کاربرد آن

چکیده‌ای از مطالب

تجهیزات اکتیو شبکه به گروهی از تجهیزات یا گره‌های به هم مرتبط می‌گویند که با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. این شبکه می‌تواند فیزیکی باشد نظیر کامپیوترهایی که با کابل ‌ها یا تجهیزات بی‌سیم ( بلوتوث یا وای‌فای) به هم مرتبط باشد. شبکه‌ها برای اهداف گوناگون نظیر اشتراک گذاری فایل، دسترسی به اینترنت یا ارتباط با سایر تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شرکت جنرال کنترل سوپیتا را بیشتر بشنناسید.

تجهیزات شبکه به عنوان ستونی از عملیات‌های تجارت مدرن عمل می‌کنند، جریان اطلاعات و ارائه‌ی سرویس‌های خدماتی گوناگون را ‌تسهیل می‌کنند.

دو نوع تجهیزات شبکه اکتیو و پسیو وجود دارد. تجهیزات اکتیو شبکه‌های کامپیوتری به صورت دائم داده‌ها را ارسال و دریافت می‌کنند در حالی که تجهیزات پسیو تنها دریافت کننده‌ی اطلاعات هستند. در مطلب زیر قصد داریم به طور اختصاصی در مورد تجهیزات شبکه اکتیو صحبت کنیم.

تعریف تجهیزات اکتیو شبکه

تعریف تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه یک شبکه‌ی الکترونیکی با اجزایی فعال نظیر روتر، تقویت کننده، هاب و سوئیچ جهت انتقال داده‌ها بین دستگاه‌ها است. این اجزای فعال سیگنال‌هایی که از شبکه عبور می‌کنند را تقویت می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که بدون از دست دادن قدرت یا کیفیت به مقصد مد نظر خواهند رسید.

شبکه‌های فعال معمولا در بیزینس‌های بزرگ، دانشگاه‌‌ها و سازمان‌‌های دولتی استفاده می‌شوند.  LAN  یا شبکه محلی (Local Area Network)، شبکه گسترده WAN (Wide Area Network) و شبکه شهری بزرگ MAN (Metropolitan Area Network) مثال‌هایی از تجهیزات اکتیو شبکه هستند که در محل‌هایی مثل داکت یا ترانکینگ نگهداری می‌شوند.

تجهیزات اکتیو شبکه از مشکلاتی چون نقض‌های امنیتی، کاهش و تأخیر در عملکرد مصون نیستند. همچنین شبکه‌های فعال به علت تعداد بالای اجزا، آسیب پذیرتر هستند و در نتیجه داشتن بک آپ بسیار مهم است. با وجود این مشکلات، تجهیزات شبکه اکتیو ابزار قدرتمندی هستند که ارتباط  موثر و مورد اعتمادی برای اهداف گوناگون تامین می‌کنند.

بررسی شبکه شامل ارزیابی‌های مکرر و آنالیز زیرساخت، تجهیزات و الگوهای ترافیکی جهت اطمینان از بهترین عملکرد، دسترسی و امنیت ضروری است. به کمک این ارزیابی‌ها می‌توان دیدگاه ارزشمندی در مورد رفتار شبکه کسب و مشکلات آن را شناسایی و حل کرد.

کاربرد تجهیزات اکتیو در شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه به سازمان‌ها جهت ایجاد و مدیریت سیستم ثبت نام و رویدادهای گوناگون راه حل‌هایی ارائه می‌دهند. این شبکه در مکان‌های دیدنی، باشگاه‌های ورزشی، مدارس، استخرها و سایر اماکن تفریحی پرکاربرد هستند. این تکنولوژی تجربه‌ای فوق‌العاده را برای تمام کاربران تضمین می‌کند و به سازمان‌ها اجازه‌ی مدیریت انواع فعالیت‌ها را می‌دهد.

تجهیزات اکتیو شبکه راه حل هایی برای مدیریت عضوگیری، رزرو کردن ارائه می‌دهند و برنامه ریزی، سازماندهی و اجرای رویدادها را تسهیل می‌کنند. ابزارهای ضروری جهت ایجاد کد تخفیف و کوپن برای سازمان‌ها به کمک این تجهیزات انجام پذیر است.

یک شبکه‌ی صحیح می‌تواند به رشد و تکامل بیزینس‌ها کمک کند. این تجهیزات نه تنها به کارکنان اجازه‌ی اشتراک گذاری سریع و راحت اطلاعات را می‌دهند، بازدهی و راندمان آن‌ها را نیز افزایش می‌دهند. به کمک این تجهیزات افزایش امنیت داده‌ها، انعطاف، فضای ذخیره با صرف هزینه‌ی اندک انجام می‌شود.

مطالب مرتبط: خرید داکت سوپیتا

بنابراین در یک نگاه مزایای استفاده از  تجهیزات اکتیو شبکه این موارد هستند:

1. کامپیوترها، کارکنان و اطلاعات به خوبی مدیریت می‌شوند.

2. یک شبکه ابزارهایی برای تبادل اطلاعات از طریق کامپیوتر تامین می‌کند و برنامه‌ها و اطلاعات را در دسترس مردم قرار می‌دهد.

3. تجهیزات اکتیو شبکه اجازه‌ی گرفتن بک آپ را می‌دهد.

4. این تجهیزات یک محیط منعطف برای شبکه سازی تامین می‌کنند. کارکنان می‌توانند از منزل به کمک تجهیزات اکتیو شبکه دورکاری را تجربه کنند.

انواع تجهیزات اکتیو شبکه

انواع تجهیزات اکتیو شبکه
  • سوئیچ : یک سخت‌افزار است که اجازه‌ی ارتباط بین دو یا چند کامپیوتر را می‌دهد. برقراری ارتباط بین چندین کامپیوتر یک شبکه‌ی ارتباطی را ایجاد می‌کند.
  • روتر: همانطور که گفتیم سوئیچ چندین کامپیوتر را به هم مرتبط می‌کند تا یک شبکه ایجاد کند؛ روتر این سوئیچ‌ها و شبکه‌های آن‌ها را به هم متصل می‌کند تا یک شبکه‌ی بزرگ‌تر ایجاد کند. تجهیزات اکتیو شبکه می‌توانند همگی در یک مکان یا در چندین مکان قرار داشته باشند.
  • هاب: یک گره است که اطلاعات را به هر کامپیوتر متصل به آن مخابره می‌کند.
  • اکسس پوینت: یکی از تجهیزات اکتیو شبکه است که یک شبکه بی‌سیم محلی یا WLAN را در یک اداره یا ساختمان بزرگ ایجاد می‌کند. اکسس پوینت به کمک یک کابل شبکه به یک روتر سیم‌دار، سوئیچ یا هاب متصل می‌شود و سیگنال‌های وای فای را در یک ناحیه‌ی مشخص پخش می‌کند.
  • بریج یا پل: بریج یکی دیگر از تجهیزات اکتیو شبکه است که یک شبکه را تقسیم‌بندی می‌کند. هر بخش نشانگر یک دامنه‌ برخورد مجزا است؛ بنابراین به کمک پل تعداد برخوردها در شبکه کاهش می‌یابد.
  • تکرارگر یا ریپیتر: یک سخت‌افزار قدرتمند شبکه است که یک سیگنال ورودی از فرستنده را پیش از انتقال دوباره به دریافت‌کننده بازسازی می‌کند. این دستگاه به عنوان یک تقویت‌کننده‌ی سیگنال نیز شناخته می‌شود و به گسترش ناحیه‌ی تحت پوشش شبکه‌ها کمک می‌کند.

مطالب مرتبط: آموزش نصب رک در مرکز داده

قیمت خرید تجهیزات شبکه اکتیو

هرکدام از اجزائ اکتیو شبکه بسته به شرکت سازنده و مدل مد نظر کارفرما، قیمت های متفاوتی دارند. همچنین راه اندازی و نگهداری شبکه فعال پیچیده‌تر از شبکه پسیو است و اجزای شبکه فعال به نیروی پشتیبانی نیاز دارند در نتیجه بر قیمت شبکه فعال می‌افزایند.

برای آشنایی با انواع داکت به این بخش مراجعه کنید.

پیشنهاد جنرال کنترل

هنگام انتخاب تجهیزات شبکه فاکتورهای متعددی را باید در نظر بگیرید. برای مثال روتر باید یک سطح صحیح و بیشترین امنیت ممکن را داشته باشد. سوئیچ باید گزینه های پیکربندی را تامین کند که بیشترین سازگاری را با بیزینس شما داشته باشند، به اندازه‌ی کافی سریع باشند و تعداد کافی پورت داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *