سینی کابل

سینی کابل چیست؟ انواع، کاربرد و قیمت سینی کابل

چکیده‌ای از مطالب

همیشه یک از دغدغه‌های افراد حاضر در پروژه‌هایی که با سیم و کابل سر و کار دارند، مراقبت از سيم‌ها بوده است. به طوري که بايد مراقب باشند اشتباها پا روي آن‌ها نگذارند، اشتباها به جايي گير نکنند و کشيده نشوند و به طور کلي با يک اشتباه زحمات همه تيم را به هدر ندهند.

برای آشنایی با شرکت صنعتی جنرال کنترل سوپیتا کلیک کنید

سيني کابل همان وسيله‌اي است که می‌تواند به خوبی از سيم‌ها نگهداری کند. سینی کابل در واقع مانند یک پل عمل می‌کند که امکان حمل و نقل ایمن سیم‌ها را فراهم می‌کند و در برابر گرمای بیش از حد و ایجاد آتش، محافظت و ایمنی ایجاد می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت که سینی کابل، یک سیستم مدیریت کابل است که ورود یا خروج سیم‌های جدید یا موجود در سینی را آسان می‌کند؛ سینی کابل در اندازه‌ها و سبک‌های مختلف تولید می‌شود.

سینی کابل به سرعت ارزش خود را به عنوان یکی از ایمن‌ترین و قابل اعتمادترین گزینه‌ها برای حفاظت از سیم‌های آزاد ثابت کردند. یکی از اصلی‌ترین دلایل، مقرون به صرفه بودن آن است. دومین دلیل محبوبیت را می‌توان طراحی کاربرپسند آن شناسایی کرد؛ این نوع طراحی، آسیب به آن‌ها را به حداقل می‌رساند. علاوه بر این، سينی کابل همانند انواع داکت کمک میکند تا در زمان پيشبرد کارها، به شدت صرفه‌جويی شود و به راحتی سيم‌ها را ايمن و مرتب کرد.

انواع سینی کابل

انواع مختلفی از سینی کابل از جمله نردبانی، کف جامد، کانالي، مش، سوراخ دار، ریلی تکی، پی وی سی، استیل ضد زنگ و .. در بازار موجود هستند.

یک مهندس یا طراح، معمولاً نوع سینی را با توجه به شرايط و محيط مشخص می‌کنند تا همه چيز با شرايط پروژه هم‌خواني داشته باشد.

سینی کابل نردبانی

سینی کابل نردبانی

هيچ پوششی روي سينی کابل نردبانی قرار نمی‌گيرد؛ بنابراين حداکثر جریان آزاد هوا در بین کابل‌ها امکان‌پذیر می‌باشد. این ويژگی موجب می‌شود تا گرمای تولید شده در کابل‌ها به طور قابل توجهی از بین برود. همین موضوع سبب می‌شود تا کابل‌ها و سيم‌ها عمر طولانی‌تری داشته باشند.

مطالب مرتبط: تهیه بهترین تجهیزات شبکه و ترانکینگ از سوپیتا

سینی کابل کف جامد

عموماً برای کاربردهای برقی یا مخابراتی که حداقل گرما را توليد می‌کنند، از اين نوع سينی کابل استفاده می‌شود.

سیستم سینی کف جامد یک نقطه ضعف دارد؛ آن هم اين است که می‌تواند در آن، رطوبت ایجاد کند.

سینی کابل سوراخ دار

سینی کابل سوراخ‌دار ساختاری فلزی (معمولاً فولاد یا آلومینیوم) دارد و با مجموعه‌ای از سوراخ‌هايی با فاصله یکسان در طول سينی، طراحی شده است. در واقع از اين طريق به کاهش دمای داخلی کمک می‌کند. سيني کابل سوراخ‌دار معمولا برای کابل‌های با اندازه متوسط استفاده می‌شوند.

سینی کابل کانالي

سینی کانالی نوعی سینی کاملاً پوشيده است که از جنس فولاد ضد زنگ، فولاد کربن، FRP، آلیاژ آلومینیوم ساخته شده است. سینی‌های کابل کانالی بيشتر برای محافظت از کابل‌های کامپیوتر، کابل‌های ارتباطی، کابل‌های ترموکوپل استفاده می‌شوند. سینی کابل کانالی دارای پوششی محصور شده برای محافظت از کابل‌ها است که از نور خورشید، سقوط اجسام، گرد و غبار و آب یا مایعات دیگر به خوبی محافظت می‌کند.

سینی کابل مش سیمی

سینی‌های کابل مش سیمی در ده سال گذشته محبوبیت زيادي پیدا کرده‌اند. يکي از اصلي‌ترين دلايل اين محبوبيت، صرفه جویی در متريال و هزینه است. به دلیل اینکه مش سیم دارای دهانه است، برای ساختن آن به مواد خام کمتری نیاز می‌باشد و هزینه‌های ساخت را کاهش می‌دهد. اين نوع سينی‌های کابل روباز هستند و اين موضوع باعث می‌شود تا عيب‌يابی آسان‌تر انجام گيرد. زمانی که مشکلی وجود داشته باشد، تشخیص نقص کابل‌ها، چک کردن خطوط و … کار خيلی سختی نخواهد بود.

سینی کابل ریلی تکی

معمولاً برای نصب کابل‌های ولتاژ پایین از سینی ریلی تکی استفاده می‌کنند. این نوع سینی بیشترین آزادی را برای کابل‌ها ایجاد می‌کند. از دیگر موارد مثبت آن می‌توان به نصب سریع و راحت آن اشاره داشت.

پیشنهاد دیدنی: خرید داکت سوپیتا

لوازم جانبی سینی کابل چه مواردی هستند؟

لوازم جانبی سینی کابل

سیستمی که دارای کابل است، برای نصب به یک سری تجهیزات نیاز دارد. تجهیزاتی مانند گیره، مهره‌های پلاستیکی، پیچ و مهره‌ها، سبدهای سیمی، کوپلرها، سه راهی‌ها، براکت‌ها و … از جمله لوازم جانبی سینی کابل محسوب می‌شوند. در واقع نوع سینی کابل، مشخص می‌کند که از کدام لوازم جانبی سینی باید برای نصب استفاده کرد.

قیمت سینی کابل چقدر است؟

طبیعتا پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. قیمت سینی کابل که یکی از تجهیزات پسیو شبکه می‌باشد به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله نوع سینی ، جنس آن، متراژ و مقدار سینی خریداری شده و خیلی از موارد دیگر. سینی کابل  از آن تجهیزاتی است که هر چقدر برای آن هزینه کنید، باز هم ارزش دارد. دلیلی آن هم واضح است زیرا از کابل‌ها محافظت می‌کند و از هزینه‌هایی که ممکن است ناشی از عدم استفاده از سینی باشد، جلوگیری می‌کند.

هنگام خرید سینی کابل، به چه نکات مهمی دقت کنیم؟

به طور کلی هنگام انتخاب، سه فاکتور اصلی وجود دارد که باید آنها را همواره مد نظر داشت؛ این سه مورد شامل تعداد کابل، نوع کابل و اندازه کابل می‌شود. هنگامی که این عوامل را بدانید، شروع محاسبات و تعیین سیستم سینی کابل آسان است. اگر شما یک مهندس باشید و درس این کار را خوانده باشید یا این که سررشته‌ای از کارهای فنی داشته باشید؛ احتمالا با قوانین و شروط آن هم آشنا هستید. یکی از آن قوانین این است که سینی شما باید همیشه فضای کافی داشته باشد؛ یعنی 50 درصد از فضای پر شده هنگام نصب کابل‌ها باید آزاد بماند. علاوه بر این، شما باید قطر همه کابل‌ها را در نظر بگیرید، تا متوجه شوید که چقدر فضای خالی بین کابل‌ دارید. به این ترتیب در نهایت میتوانید حداکثر عرض سیستم سینی کابل را محاسبه کنید.

همانطور که پیش‌تر گفته شد؛ تنها کسی که می‌تواند به شما بگوید که چه نوع سینی برای شما مناسب است، خود شما هستید. با آگاهی از انواع سینی و نوع کابل‌ها؛ در نهایت خود شما تصمیمی می‌گیرید که چه نوع سینی و با چه ابعادی را تهیه کنید.

مزایای به کارگیری و استفاده از سینی کابل چیست؟

مزایای استفاده از سینی کابل

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین فایده استفاده از سینی کابل، صرفه‌جویی در هزینه‌های بیشتر و احتمالی است. عدم استفاده از آن ممکن است پروژه‌ را با مشکلاتی روبه‌رو کند که جبران آن هزینه بر و حتی زمان‌بر باشد. می‌توان گفت که سینی یک جور پوشش یا زره برای کابل‌ها محسوب می‌شود که به خوبی از آنها محافظت می‌کند!

خوبی دیگر استفاده از آنها این است که به هر کابلی اجازه می‌دهد تا به راحتی و سادگی به مسیر وارد شود یا از آن خارج شود. نصب و برداشت سیم و کابل‌ها درون سینی، بسیار راحت است و به تخصص خاصی نیاز ندارد. به این ترتیب می‌توان در مدت زمان کوتاهی جای سیم‌ها را اصلاح کرد.

نکته بعدی این است که استفاده از سینی کابل، بالاترین کاری است که میتوانید برای حفظ ایمنی و رعایت استاندارد کابل‌ها انجام دهید. همیشه در پروژه‌هایی که با برق سر و کار دارند، ایمنی نقش پررنگ‌تری پیدا می‌کند زیرا آسیب‌های ناشی از آن ممکن است به سختی جبران شوند. به همین دلیل، سینی کابل بهترین گزینه موجود برای حفظ ایمنی می‌باشد

پیشنهاد سوپیتا

اگر پیشگیری از حادثه، ایمنی، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و سهولت کار برای شما اهمیت دارد، بهتر است که سینی کابل مناسب با نیاز خود را حتما تهیه کنید. این وسیله فقط برای پروژه‌های بزرگ کاربرد ندارد. شما می‌توانید آن را برای خانه هم استفاده کنید، مخصوصا اگر یک کودک بازیگوش دارید. به طور کلی نصب سینی کابل به کاهش خطرات بسیار کمک می‌کند و  استفاده از آن به شدت توصیه می‌شود.

2 پاسخ

  1. به نظرتون بهترين نوع سينی کابل برای استفاده کدوم مدله؟
    مرسی از محتوای مفیدتون

    1. سلام دوست من وقت شما بخیر
      به طور کلی نمیشود پاسخ مشخص و دقیقی به اين سوال داد. در واقع همه چيز به نوع شرايط و نياز شما بستگی دارد. در هر شرايطی يک نوع سينی می‌تواند برای شما مناسب باشد. هیچ مقاله‌ای وجود ندارد که به شما بهترین سینی کابل را معرفی کند. این جوابی است که خودتان یا کارشناس مربوطه براساس نوع پروژه و نیازها باید به آن پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *