سوئیچ صنعتی

سوئیچ صنعتی چیست؟ کاربردهای سوئیچ صنعتی

چکیده‌ای از مطالب

در این مطلب، به قطعه‌ای مهم و حیاتی در صنعت برق به‌نام سوئیچ صنعتی می‌پردازیم و نقش آن را در صنایع مختلف بررسی خواهیم‌کرد.

سوئیچ صنعتی، کلیدی برای کنترل جریان ورودی و خروجی جریان برق موجود در مدار است که از صنایع خدماتی و زیرساختی گرفته تا صنایع تولیدی، به کار گرفته می‌شود. از آن جایی که تجهیزات و ماشین‌آلات برای عملکرد خود به انرژی الکتریکی نیازمندند، ملزم به استفاده از این قطعه صنعتی هستند تا مدیریت  قطع و وصل جریان برق را به دست بگیرند.

شرکت جنرال کنترل سوپیتا با تکیه بر تجربه‌ و کیفیت محصولات خود، تجهیزات شبکه را، با قیمتی رقابتی و تضمین شده، به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد.

کاربردهای سوئیچ  صنعتی

شاید درست‌ترین تعریف از سوئیچ صنعتی این باشد که عنصری کلیدی برای ایمنی و کارکرد بهینه تجهیزات صنعتی است که مانند  یک دروازه ورودی انرژی الکتریکی به مدار، عمل می‌کند.

این قطعه از کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف برخوردار است که در ادامه به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم:

  • اتصال  تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی به شبکه
  • کنترل تجهیزات صنعتی و الکتریکی
  • محافظت از تجهیزات الکترونیکی
  • صنایع خدماتی
  • صنایع زیرساختی
  • صنایع تولیدی

اتصال تجهیزات  صنعتی به شبکه

برای متصل‌شدن تجهیزات و ماشین‌آلات در صنایع معمولا از شبکه‌های اتوماسیون استفاده می‌شود. این شبکه‌ها، با فراهم آوردن امکان کنترل از راه دور و نظارت دورادور، امنیت و کارکرد صحیح‌تری از خود نشان می‌دهند.

 خرید پاورماژول از شرکت صنعتی جنرال کنترل سوپیتا با قیمت مناسب

کنترل تجهیزات صنعتی و الکتریکی

گاهی عدم کنترل یا کنترل دیر هنگام، فجایعی جبران‌ناپذیر به بار می‌آورد. از طرفی فراهم کردن فضا و زیرساخت‌های کنترلی، با آگاهی و شناخت دقیق باید پیش برود تا از رخدادهای احتمالی پیشگیری شود.

بنا به مطالب گفته شده از قطعات مهم و اضطراری در تمام صنایع و کارخانجات، که به کنترل دقیق‎‌تر برق کمک می‎کند، سوئیچ‌های کنترلی صنعتی می‌باشد.  از سوئیچ صنعتی برای کنترل ورودی‌جریانات برق از جمله روشن و خاموش نمودن تجهیزات، تغییر وضعیت دستگاه‌ها و در مجموع مدیریت هرچه بهتر  آن‌ها استفاده می‌شود.

محافظت از تجهیزات الکترونیکی

در کارخانه‌های صنعتی، محافظت از تجهیزات و وسائل در هر زمینه‌ای مهم شمرده می‌شود. قطعات حیاتی و اساسی باید در برابر شوک‌های الکتریکی محافظت شوند و مورد حمله به یکباره جریانات انرژیکی قرار نگیرند. سوئیچ‌ صنعتی به منزله بالا بردن درصد حفاظت و ایمنی از این منظر، به کار برده می‌شود.

صنایع خدماتی

در صنایع خدماتی، به طیفی از مخاطبین هدف، خدماتی ارائه می‌شود که می‌تواند به همان میزان هم گسترده و متنوع باشد. خدماتی مانند آب، برق، گاز یا خدمات حمل و نقل به خوبی از تکنولوژی سوئیچ صنعتی برخوردار شده‌اند تا به راحتی و با اسودگی خاطر از تجهیزات خود نهایت محافظت را به عمل آورند.

صنایع زیر ساختی

زیر‌ساخت‌های حیاتی یک جامعه، شرایط را در جهت برآورده نمودن نیازهای اساسی آن پیش می‌برد و برای کنترل و محافظت از این زیر‌ساخت‌ها از قطعه نام برده شده استفاده  می‌شود. به عنوان مثال در صنعت زیر‌ساختی برق، ایمن سازی ژنراتورها، توربین‌ها، ترانسفورماتورها و غیره در الویت است و این کار مهم توسط سوئیچ‌های صنعتی انجام می‌شود. حتی در صنایع معدنی و کشاورزی برای مدیریت منابع محدود و استفاده درست به منظور جلوگیری از هدر رفت آن‌ها، از سوئیچ صنعتی بهره می‌برند.

راهنمای خرید مناسب‌ترین تستر شبکه

صنایع تولیدی

تولیدات صنعتی با گستردگی عظیم و متقاضیان فراوان، در صورت محافظت نشدن از  دستگاه‌های تولیداتی خود، با خطرات جدی و ورشکستگی مواجه خواهند شد. اهمیت استفاده از سوئیچ صنعتی در این صنعت نیز مانند سایر صنایع، بر کسی پوشیده نیست.

انواع سوئیچ

به طور کلی سوئیچ‌ها بر اساس کارایی و عملکرد خود به دوسته مکانیکی و الکترونیکی تقسیم می‌شوند. همان‌طور که از اسم آن مشخص است سوئیچ‌های مکانیکی، برای قطع و وصل شدن جریانات ورودی نیاز به حرکت دست دارند و به‌طور فیزیکی با استفاده از کلیدهای مخصوص خاموش یا روشن می‌شوند.

در مقابل سوئیچ‌های مکانیکی، به طور غیر‌مستقیم اداره می‌شوند. این دسته از سوئیچ‌ها با استفاده از کدهای صفر ویک برنامه‌ریزی شده و از دقت ایمنی بالاتری برخوردار می‌باشند.

سوئیچ های دیپ

این دسته از سوئیچ‌ها در دنیای الکترونیک بسیار کاربردی و مهم هستند. به این صورت که متشکل از چند ردیف دکمه کشویی بوده و برای هر کدام دستورات خاصی تعریف شده است. از مزایای سوئیچ‌های دیپ این است که سرعت عمل بالایی دارند و هم زمان می‌توانند قسمت‌های مختلفی از مدار را تحت کنترل داشته‌باشد.

سوئیچهای راکر

نوع پرکاربرد دیگری از انواع سوئیچ‌ها، راکرها هستند که از چند قسمت بدنه، اهرم، کنتاکت و فنر تشکیل شده‌است.بدنه و اهرم به کار‌ رفته در  این دسته از سوئیچ‌ها می‌تواند از جنس فلز یا پلاستیک باشد. سادگی و سهولت در استفاده، دوام بالا و مقاومت در برابر شرایط محیطی مختلف از مزایای سوئیچ‌های راکر به شمار می‌رود.

با خرید داکت و انجام داکت کشی اصولی از کابل‌ها و سیم‌کشی داخلی تجهیزات یا شبکه‌ی خود حفاظت کنید.

اسنپ سوئیچ

سوئیچ‌های میکرو یا اسنپ سوئیچ به دلیل سرعت واکنش بالا، بسیار حساس به تحریکات تعریف شده هستند. بنابراین می‌توانید از آن‌ها در صنایع مختلف برای بالا بردن درصد ایمنی استفاده کنید. در این مقاله، سعی بر این شد با مرور و بررسی سوئیچ صنعتی و اهمیت وجود آن در صنایع مختلف، در انتخاب این قطعه مهم و ضروری درست‌تر عمل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *