تستر شبکه

راهنمای خرید بهترین تستر شبکه و انواع آن

چکیده‌ای از مطالب

بعد از انجام سیم کشی یک ساختمان چند طبقه، بررسی درستی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. تستر کابل شبکه ابزاری پیشرفته است که به منظور تست عملکرد درست کابل و رسانایی بین دو سر کابل کاربرد دارد. وجود این ابزار در بررسی و آزمایش‌های شبکه و تایید کننده کابل ضروری به حساب می‌آید.

این دستگاه با بررسی‌های لازم از به وجود آمدن خسارت‌های زیاد و تحمیل شدن هزینه‌های هنگفت جلوگیری می‌کند. در ادامه این مقاله شما را به طور کامل با تستر شبکه و انواع آن آشنا خواهیم کرد.

تستر شبکه چیست و چه کاربردی دارد؟

تستر شبکه یک ابزار کاربردی و ضروری برای مدیر شبکه ساختمان و اداره است. بررسی وضعیت کابل شبکه و اطلاع یافتن از نحوه عملکرد آن توسط این دستگاه امکان پذیر است. وجود عیب در بخشی از شبکه ممکن است عملکرد کل ساختار را در یک ساختمان چندین طبقه با مشکل مواجه کند. از کار افتادن تمامی اتصالات به چندین ساعت محدود نمی‌شود و ممکن است پیدا کردن اتصال نادرست و محل عیب بسیار طولانی مدت شود.

به همین دلیل برای شبکه بندی یک ساختمان، درکنار خرید داکت تستر شبکه هم تهیه می‌شود تا از صحت کیفیت کار تایید شود. با استفاده از تستر کابل شبکه می‌توان قطعی یا اتصال درست کابل شبکه را فهمید. در صورت وجود هر گونه ایراد در مسیر، این دستگاه محل اتصال نادرست را نیز مشخص می‌کند. تمامی این موراد سبب می شود با سرعت بالاتر بررسی و تعمیر مسیر کابل شبکه صورت گیرد.

در صورتی که در مسیر شبکه ایرادی وجود داشته باشد؛ راه اندازی آن توصیه نمی‌شود. شروع کار شبکه‌ای معیوب به ساختار دستگاه‌های متصل به آن نیز اشکال وارد می‌کند. گاها هزینه‌های حاصل از خسارت ناشی از وجود یک نقص کوچک در شبکه بسیار زیاد است.

امروزه انواع مختلفی از تسترهای کابل شبکه وجود دارد اما در حالت کلی ساختار آن‌ها مشابه هم است. یک تستر کابل شبکه از منبع جریان الکتریکی، دستگاه اندازه‌گیری و اتصال سیمی بین این دو بخش تشکیل شده است.

دلایل اهمیت تستر کابل شبکه

اهمیت تستر کابل شبکه

مطالب مرتبط: خرید ترانکینگ

این ابزار کاربردهای مختلفی دارد که آن را به عضوی ضروری و مهم در بررسی وضعیت کابل شبکه تبدیل می‌کند. از مهم ترین کاربردهای تستر کابل شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی کابل کشی و عیب و نقص‌های آن
 • بررسی کارکرد صحیح شبکه
 • اطلاع یافتن از قطع و وصل بودن کابل‌ها در شبکه
 • شناخت محل دقیق معیوب موجود در شبکه
 • آزمایش قدرت کابل شبکه و اندازه گیری سرعت انتقال داده‌ها
 • اندازه‌گیری متراژ دقیق کابل شبکه

تستر کابل شبکه چه اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می‌دهد

تسترهای کابل شبکه کاربردهای مختلفی دارد و اطلاعات زیادی را از طریق آن‌ها می‌توان به دست آورد. برای مثال می‌توان به نقشه کلی دسترسی داشت و محل دقیق وجود ایراد و نقص را شناسایی کرد. در راه اندازی یک کابل شبکه می‌توان خطوط ارتباطی را در توپولوژی‌های مختلف نصب کرد.

متداول‌ترین نوع کابل شبکه امروزه کابل‌های 8 سیمی هستند. این نوع کابل‌های شبکه اغلب به صورت برای اتصال شبکه و سوکت‌های RJ45 هستند.

نکات مهم قبل از خرید تستر شبکه

نکات مهم قبل از خرید تستر شبکه

امروزه انواع مختلفی از تسترهای شبکه توسط برندهای مختلف برای رفع عیب سیم کشی ساختمان و شبکه تولید می‌شوند. اگر که قصد خرید تستر کابل شبکه را داشته باشید ممکن است با وجود انواع مختلفی از آن سردرگم شوید. فاکتورهای مهمی که باید قبل از خرید به دقت آن‌ها را بررسی کنید شامل موارد زیر است:

سازگاری با انواع کابل

باید قبل از خرید نوع کابل پانل شبکه خود را بررسی کنید. تسترهای مختلفی امروزه تولید می‌شود که هر یک با انواع مختلفی از پانل‌ها کاربرد دارند.

برای خرید پاور ماژول سوپیتا کلیک کنید.

اندازه گیری طول تخمینی کابل

در بحث بررسی عملکرد شبکه، مقدار طولی که دستگاه تستر کابل شبکه اندازه می‌گیرد مهم است. یکی از آزمایش‌هایی که با ابزارهای تستر می‌توان انجام داد؛ اندازه گیری طول کابل می‌باشد. باید قبل از خرید حداکثر طولی که این ابزار قادر به اندازه گیری است را در نظر بگیرید.

توانایی در انجام انواع تست‌ها

 با توجه به انتظاری که از تستر شبکه دارید باید خرید خود را انجام دهید. تسترهای کابل شبکه، بر اساس آزمایش‌هایی که می‌توانند انجام دهند انواع مختلفی دارند. برای اینکه بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید در ابتدا لیستی از آزمایش‌های مورد نیاز خود را تهیه کنید.

در ادامه از بین انواع تسترهای شبکه موجود موارد مورد نیاز خود را بررسی کنید و سپس خرید کنید.

انواع تستر شبکه

با توجه به کاربرد وسیع تسترهای کابل شبکه، انواع مختلفی از آن تولید می‌شود. بر اساس فاکتورهای مختلفی می‌توان آن‌ها را طبقه بندی کرد:

تستر شبکه (LED):

این نوع تستر دو بخش دارد که هردو بخش آن دارای 8 عدد LED است. این نوع تستر علاوه بر کابل شبکه، برای تست کابل تلفن نیز کاربرد دارد و ورودی مجزایی برای این دارد.

تستر شبکه دیجتال:

این دستگاه نیز دارای دو بخش است. یک بخش حاوی باتری و صفحه نمایش است و بخش دیگر باتری و صفحه نمایش ندارد. این تستر قابلیت اندازه گیری اندازه کابل در کنار بررسی قطع شدگی کابل را دارد.

تستر شبکه چند کاره:

این تستر هم در ساختار خود LED دارد. این تستر قابلیت‌های مختلفی دارد و تنها کابل شبکه را بررسی نمی‌کند. از این نوع تسترهای شبکه می‌توان به منظور بررسی وضعیت کابل تلفن، کابل دوربین مداربسته و کابل USB استفاده کرد.

با استفاده از تستر کابل شبکه، کدام خطاهای سیم کشی نمایش داده می‌شود؟

تستر کابل شبکه در انواع مختلف خود دارای صفحه نمایش است. این صفحه نمایشگر وجود خطا در بخش‌های مختلف سیم کشی را نشان می‌دهد. از جمله مهم‌ترین خطاهای سیم کشی که توسط این دستگاه قابل تشخیص است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معکوس بودن کابل
 • قطعی کابل
 • اتصال کوتاه موجود در مسیر کابل
 • عدم اتصال کابل و سوکت
 • جفت تقسیم

پیشنهاد سوپیتا

امروزه به دلیل گستردگی و پیچیدگی ساختار شبکه و انجام دادن شبکه بندی با بهترین کیفیت، نیاز اساسی به ابزاری همچون تستر کابل شبکه حس می‌شود. برای اطلاع از تمامی ایرادهای کابل‌کشی و رفع آنها، بهتر است از تستر شبکه استفاده کنید.

2 پاسخ

  1. با سلام
   بسته به کاربردی که مدنظرتون هست و مبلغی که می‌خواهید برای تستر شبکه هزینه کنید، می‌توانید مدل مناسب را انتخاب کنید. به طور کلی تستر شبکه چند کاره می‌تواند بیشترین معیارها را بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *